خبرگزاري علمي دانانيوز
يكشنبه 2/9/1393
صفحه اصلي | ارسال خبر | سفارش تبليغات | پيوندها | تماس با ما | RSS
دانانيوز در نشاني اينترنتي http://dananews.ir و http://dananews.netدر دسترس شماست *راهبرد دانانيوز؛ هويت ديني، تاريخ و تمدن ايراني، عزت و اقتدار ملي و جهاني ** ياري و همراهي شما، ضامن موفقيت دانانيوز است. شما مي توانيد اخبار و ديدگاههاي ارزشمندتان را براي ما ارسال نمائيد.*
گزيده اخبار
ارسال اين خبر به دوستان
27/6/1391 | ساعت 11:44:49 | كدخبر: 10543 | بازديد: 1049

بورس ارز از دستور کار خارج شد/ 8 اولویت دیگر ارز زیرقیمت بازار می‌گیرند :

دو صرافی در دوبی؛ نرخ ارز بازار آزاد ايران را تعیین می‌کنند ؟!
خیلی‌ها علاقه‌مند هستند که بدانند نرخ ارز بازار آزاد چگونه و توسط چه کسانی تعیین می‌شود؛ موضوعی که حتی مسئولان اقتصادی کشور نیز جرات اعلام نام آنان را ندارند و فقط کد و آدرس در این باره می‌دهند./ طرح تاسیس بورس ارز از دستور کار دولت خارج شد، چرا که هم اکنون شرایط برای اجرای این طرح مناسب نیست و نمی توان قیمت ارز را با تشکیل بورس مدیریت کرد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع معادن ایران اعلام کرد: راه‌اندازی بورس ارز از دستور کار دولت خارج شد.
به گزارش خبرنگار مهر، محمد نهاوندیان امروز دوشنبه در شانزدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی از توقف اجرای مراحل راه اندازی بورس ارز در کشور خبر داد و گفت: طرح تاسیس بورس ارز از دستور کار دولت خارج شد، چرا که هم اکنون شرایط برای اجرای این طرح مناسب نیست و نمی توان قیمت ارز را با تشکیل بورس مدیریت کرد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: طرحهای جدید برای مدیریت ارز در کشور وجود دارد که یکی از آنها اختصاص ارز به 8 گروه دیگر کالایی است.

وی تصریح کرد: هم اکنون دولت تنها به دو گروه کالایی ارز مرجع می دهد اما قرار است برای 8 گروه کالایی دیگر نیز ارز دولتی، البته با رقمی متفاوت از ارز 1226 تومانی تخصیص یابد. به گفته نهاوندیان، هنوز قیمت ارزی که قرار است به هشت گروه دیگر کالایی ارائه شود، مشخص نیست.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران اظهار داشت: علت ایجاد تلاطم در بازار بانک مرکزی است، چرا که نتوانسته ارز مورد نیاز تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی را تامین کند و اگر مدیریت ارزی صورت نگیرد، بازار ارز به ساماندهی نمی رسد و فعالان اقتصادی و تولید کنندگان در بلاتکلیفی باقی می مانند.

وی اظهار داشت: پیش نویس طرحی در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی ارائه شده که بر اساس آن، قرار است بروکراسی های پیش روی واردکنندگان کالا کاهش یابد.

نهاوندیان ادامه داد: هم اکنون واردکنندگان باید اسناد وارداتی خود را در سفارتخانه های کشور مبدا مهر و امضا کرده و سپس اقدام به واردات کنند در حالی که برای کاهش بروکراسی در تجارت این مرحله پیشنهاد شده که این مرحله حذف شود.

وی در ادامه با اشاره به تدوین پیش نویس حمایت از تولید با همکاری مجلس گفت: قرار بر این شده است که در قالب این طرح سه سال به واحدهای تولیدی فضای تنفسی داده شود، ضمن اینکه به لحاظ مالیاتی و سود های بانکی نیز شرایط سهل تری برای تولیدکنندگان در نظر گرفته شود.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران خاطر نشان کرد: اهانت به پیامبر عظیم‌الشان اسلام یک سناریوی هدف دار و طراحی شده برای ممانعت از رسیدن پیام پیامبر رحمت به گوش جهانیان است.

وی گفت: باید شرایطی فراهم شود که بتوان در مجامع بین المللی اهانت به ادیان و مقدسات جزو نقض حقوق بشر باشد و به این تخطی رسیدگی شود.
=======
نرخ ارز در بازار آزاد را چه کسانی تعیین می‌کنند
خبرگزاری مهر -"دلار صبح امروز در بازار آزاد از مرز 2000 تومان گذشت، بازار به ظهر نرسیده، نرخ ارز 2400 تومان را تجربه می‌کند، بعدازظهر هم که می‌شود، بازار رکوردشکنی تاریخی نرخ دلار را تجربه می‌کند و با عبور از 2500 تومان، بعضا تا 2800 تومان نیز بالا می‌رود." این روایتی است از آشفته بازار ارز که معلوم نیست توسط چه کسی یا کسانی و یا چه دستگاهی اداره می‌شود.

بازار دلالان بزرگ بازار ارز ایران، این روزها حسابی ارزساز شده است. آنهایی که معاملات خرید و فروش کلان بازار ارز را در دست دارند، میلیاردها تومان از نوساسات این روزهای بازار که بعضا با غلفت خواسته یا ناخواسته مسئولان اقتصادی کشور تکمیل می‌شود، به جیب می‌زنند. در مقابل، تمام هزینه‌های این نوسانان شدید در آینده‌ای نزدیک با موج جدید افزایش قیمتهای ناشی از این محل، را باید مردم بدهند.

در این میان، پرسشی که مطرح است، اینکه در واقع نرخ ارز در بازار آزاد چگونه و توسط چه کسانی تعیین می‌شود و مسئولیت بانک مرکزی در این باره چیست؟

براساس قوانین کشور، عرضه ارز به بازار در انحصار بانک مرکزی است و قاعدتا باید این دستگاه پاسخگوی اتفاقات ارزی باشد، اما چرا در عمل این اتفاق نمی‌افتد و در جلسات خصوصی، گویا کسان یا دستگاه‌های دیگری در این باره نقش آفرینی می‌کنند؟ سکوت‌های معنادار بانک مرکزی ( درباره عرضه ارز به بازار و ...) برای حفظ پست‌ها و جایگاه‌ها نیز بر ابهامات موجود افزوده است.

در این آشفته بازار ارز، یکی منکر ارز چند نرخی در بازار می‌شود، دیگری می‌گوید نرخ ارز آزاد از دوبی مدیریت می‌شود و فرد دیگری که اتفاقا مسئولیت دولتی هم دارد، از نقش آفرینی چند نفر در داخل و خارج کشور در این باره گزارش می‌دهد.

ارائه کد و آدرس از تعیین کنندگان نرخ ارز در بازار آزاد نشان می‌دهد که این افراد شناخته شده هستند اما چرا اسامی آنان اعلام نمی‌شود، علامت سئوال بزرگی است که افکار عمومی در پی رازگشایی آن است.

چرا کسی نمی‌آید و بگوید دو صرافی بزرگ در دوبی با همکاری افرادی در داخل، بیشترین نقش‌آفرینی را در این باره دارند و حتی برخی از آنها در مقاطعی، دستگیر شده‌اند و ظاهرا با وثیقه آزاد هستند؛ اینها پرسش‌هایی است که دستگاه‌های ذی‌ربط باید پاسخگوی آن باشند.

به امید اینکه فردا صبح مسئولان اقتصادی کشور زودتر از این دلالان بزرگ بازار ارز از خواب بیدار شوند و آنها در این بازار که رقابتی نیست و اتفاقا انحصاری است، تعیین کنندگان نرخ ارز در بازار آزاد باشند.

* مجتبی قمری وفا


• پربازديدها:
» نام نويسي حوزه علميه خواهران جامعه الزهراي قم 21دي ماه آغازمي شود.
» بسی رنج بردم در این سال سی / عجم زنده کـردم بدیــن پــــارسی
» گردهمایی بزرگان علم بتن درگیلان
» یوفیس ؛ شبکه اجتماعی ایرانیان متولد شد
» پذیرش دانشجو جامعه ‌المصطفی ‌العالمیه
» بزرگترین تونل درون شهری ایران در اصفهان گشایش یافت .
» یک جوان شایسته چه ویژگی‌ها باید داشته باشد؟
» حضور 30 کشور در همایش بانوان محجبه جهان اسلام
» مشكل كمبود روانپزشك در كشور توسط پزشكان خانواده برطرف مي‌شود
» تاريخ سبزوار: تاريخ و مشاهير اسفراين، بيهق، جوين و سبزوار
» چند استفتاء از مقام معظم رهبری در اموربانکی و اعتباری
» راهكارهاي مقابله با عمليات رواني عليه ايران


• در همين زمينه:
» محمد باقر نوبخت : دولت وارد حاشیه‌هایی چون عدم رای اعتماد به وزیر نمی‌شود/ ۸ سناریو برای تعیین قیمت نفت
» وزیر راه و شهرسازی: عوارض 6 آزادراه گران شد
» تولید طلای ایرانی صرفه اقتصادی دارد؟/ طلای زرشوران به بورس کالا می رود
» نوبخت: تمام استخدامی‌ها اسفندماه مشغول به کار می‌شوند/ سیف: افزایش ۴۰ درصدی تسهیلات دهی بانک‌ها
» این بار روس‌ها ساخت نیروگاه‌ برای ایران را چند سال طول خواهند داد؟
» راه اندازی دوسکوی فاز 12 تا پیش از آغاز فصل زمستان/تولید 65 میلیون مترمکعب گاز از بزرگترین فاز پارس جنوبی
» بازی «نفتی » عربستان در میدان هسته‌ای آمریکا / پشت پرده سیاسی کاهش بهای طلای سیاه
» رشد نقدینگی از متوسط ۸ ساله فراتر رفت
» اتحادیه اوراسیایی با حضور ایران می‌تواند به‌طور مؤثر با تحریم‌های آمریکا مقابله کند
» وقتی دولت برای جبران کسری جیب مردم را خالی می کند
» وزیر نیرو: قیمت یک لیتر آب 1000 تومان است/ نصف پول برق را از مردم می‌گیریم
» محسن قمصری: آخرین وضعیت قیمت‌گذاری نفت ایران/ نفت ایران ارزان نشده است

جست و جو


تبليغات