خبرگزاري علمي دانانيوز
سه شنبه 5/3/1394
صفحه اصلي | ارسال خبر | سفارش تبليغات | پيوندها | تماس با ما | RSS
دانانيوز در نشاني اينترنتي http://dananews.ir و http://dananews.netدر دسترس شماست *راهبرد دانانيوز؛ هويت ديني، تاريخ و تمدن ايراني، عزت و اقتدار ملي و جهاني ** ياري و همراهي شما، ضامن موفقيت دانانيوز است. شما مي توانيد اخبار و ديدگاههاي ارزشمندتان را براي ما ارسال نمائيد
گزيده اخبار
ارسال اين خبر به دوستان
27/6/1391 | ساعت 11:44:49 | كدخبر: 10543 | بازديد: 888

بورس ارز از دستور کار خارج شد/ 8 اولویت دیگر ارز زیرقیمت بازار می‌گیرند :

دو صرافی در دوبی؛ نرخ ارز بازار آزاد ايران را تعیین می‌کنند ؟!
خیلی‌ها علاقه‌مند هستند که بدانند نرخ ارز بازار آزاد چگونه و توسط چه کسانی تعیین می‌شود؛ موضوعی که حتی مسئولان اقتصادی کشور نیز جرات اعلام نام آنان را ندارند و فقط کد و آدرس در این باره می‌دهند./ طرح تاسیس بورس ارز از دستور کار دولت خارج شد، چرا که هم اکنون شرایط برای اجرای این طرح مناسب نیست و نمی توان قیمت ارز را با تشکیل بورس مدیریت کرد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع معادن ایران اعلام کرد: راه‌اندازی بورس ارز از دستور کار دولت خارج شد.
به گزارش خبرنگار مهر، محمد نهاوندیان امروز دوشنبه در شانزدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی از توقف اجرای مراحل راه اندازی بورس ارز در کشور خبر داد و گفت: طرح تاسیس بورس ارز از دستور کار دولت خارج شد، چرا که هم اکنون شرایط برای اجرای این طرح مناسب نیست و نمی توان قیمت ارز را با تشکیل بورس مدیریت کرد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: طرحهای جدید برای مدیریت ارز در کشور وجود دارد که یکی از آنها اختصاص ارز به 8 گروه دیگر کالایی است.

وی تصریح کرد: هم اکنون دولت تنها به دو گروه کالایی ارز مرجع می دهد اما قرار است برای 8 گروه کالایی دیگر نیز ارز دولتی، البته با رقمی متفاوت از ارز 1226 تومانی تخصیص یابد. به گفته نهاوندیان، هنوز قیمت ارزی که قرار است به هشت گروه دیگر کالایی ارائه شود، مشخص نیست.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران اظهار داشت: علت ایجاد تلاطم در بازار بانک مرکزی است، چرا که نتوانسته ارز مورد نیاز تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی را تامین کند و اگر مدیریت ارزی صورت نگیرد، بازار ارز به ساماندهی نمی رسد و فعالان اقتصادی و تولید کنندگان در بلاتکلیفی باقی می مانند.

وی اظهار داشت: پیش نویس طرحی در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی ارائه شده که بر اساس آن، قرار است بروکراسی های پیش روی واردکنندگان کالا کاهش یابد.

نهاوندیان ادامه داد: هم اکنون واردکنندگان باید اسناد وارداتی خود را در سفارتخانه های کشور مبدا مهر و امضا کرده و سپس اقدام به واردات کنند در حالی که برای کاهش بروکراسی در تجارت این مرحله پیشنهاد شده که این مرحله حذف شود.

وی در ادامه با اشاره به تدوین پیش نویس حمایت از تولید با همکاری مجلس گفت: قرار بر این شده است که در قالب این طرح سه سال به واحدهای تولیدی فضای تنفسی داده شود، ضمن اینکه به لحاظ مالیاتی و سود های بانکی نیز شرایط سهل تری برای تولیدکنندگان در نظر گرفته شود.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران خاطر نشان کرد: اهانت به پیامبر عظیم‌الشان اسلام یک سناریوی هدف دار و طراحی شده برای ممانعت از رسیدن پیام پیامبر رحمت به گوش جهانیان است.

وی گفت: باید شرایطی فراهم شود که بتوان در مجامع بین المللی اهانت به ادیان و مقدسات جزو نقض حقوق بشر باشد و به این تخطی رسیدگی شود.
=======
نرخ ارز در بازار آزاد را چه کسانی تعیین می‌کنند
خبرگزاری مهر -"دلار صبح امروز در بازار آزاد از مرز 2000 تومان گذشت، بازار به ظهر نرسیده، نرخ ارز 2400 تومان را تجربه می‌کند، بعدازظهر هم که می‌شود، بازار رکوردشکنی تاریخی نرخ دلار را تجربه می‌کند و با عبور از 2500 تومان، بعضا تا 2800 تومان نیز بالا می‌رود." این روایتی است از آشفته بازار ارز که معلوم نیست توسط چه کسی یا کسانی و یا چه دستگاهی اداره می‌شود.

بازار دلالان بزرگ بازار ارز ایران، این روزها حسابی ارزساز شده است. آنهایی که معاملات خرید و فروش کلان بازار ارز را در دست دارند، میلیاردها تومان از نوساسات این روزهای بازار که بعضا با غلفت خواسته یا ناخواسته مسئولان اقتصادی کشور تکمیل می‌شود، به جیب می‌زنند. در مقابل، تمام هزینه‌های این نوسانان شدید در آینده‌ای نزدیک با موج جدید افزایش قیمتهای ناشی از این محل، را باید مردم بدهند.

در این میان، پرسشی که مطرح است، اینکه در واقع نرخ ارز در بازار آزاد چگونه و توسط چه کسانی تعیین می‌شود و مسئولیت بانک مرکزی در این باره چیست؟

براساس قوانین کشور، عرضه ارز به بازار در انحصار بانک مرکزی است و قاعدتا باید این دستگاه پاسخگوی اتفاقات ارزی باشد، اما چرا در عمل این اتفاق نمی‌افتد و در جلسات خصوصی، گویا کسان یا دستگاه‌های دیگری در این باره نقش آفرینی می‌کنند؟ سکوت‌های معنادار بانک مرکزی ( درباره عرضه ارز به بازار و ...) برای حفظ پست‌ها و جایگاه‌ها نیز بر ابهامات موجود افزوده است.

در این آشفته بازار ارز، یکی منکر ارز چند نرخی در بازار می‌شود، دیگری می‌گوید نرخ ارز آزاد از دوبی مدیریت می‌شود و فرد دیگری که اتفاقا مسئولیت دولتی هم دارد، از نقش آفرینی چند نفر در داخل و خارج کشور در این باره گزارش می‌دهد.

ارائه کد و آدرس از تعیین کنندگان نرخ ارز در بازار آزاد نشان می‌دهد که این افراد شناخته شده هستند اما چرا اسامی آنان اعلام نمی‌شود، علامت سئوال بزرگی است که افکار عمومی در پی رازگشایی آن است.

چرا کسی نمی‌آید و بگوید دو صرافی بزرگ در دوبی با همکاری افرادی در داخل، بیشترین نقش‌آفرینی را در این باره دارند و حتی برخی از آنها در مقاطعی، دستگیر شده‌اند و ظاهرا با وثیقه آزاد هستند؛ اینها پرسش‌هایی است که دستگاه‌های ذی‌ربط باید پاسخگوی آن باشند.

به امید اینکه فردا صبح مسئولان اقتصادی کشور زودتر از این دلالان بزرگ بازار ارز از خواب بیدار شوند و آنها در این بازار که رقابتی نیست و اتفاقا انحصاری است، تعیین کنندگان نرخ ارز در بازار آزاد باشند.

* مجتبی قمری وفا
• پربازديدها:
» بسی رنج بردم در این سال سی / عجم زنده کـردم بدیــن پــــارسی
» راه‌های استجابت سریع دعا
» 2014 سالی پر مخاطره برای پناهندگان/ چه کشورهایی پذیرش پناهجویی دارند؟
» حوادث جاده ای در ایران هر 20 دقیقه یک قربانی می گیرد /میلیاردها سال از عمر مردم از دست می رود‎ ‎
» پذیرش دانشجو جامعه ‌المصطفی ‌العالمیه
» سهم 23 درصدي ايران از بازار فرش دستباف جهان
» بالاترین نیکی؛ دعا در حق دیگران/ بدون این که کسی بخواهد دعایش کن
» یک جوان شایسته چه ویژگی‌ها باید داشته باشد؟
» همایش شعر گیلکی دراملش
» آيت الله هاشمی رفسنجانی: اصولاً من هیچ جای زندگی امام خمینی ریا و تظاهر ندیدم /چرا مذهبی ها، اخلاق را رعایت نمی کنند؟
» مديركل سازمان محيط زيست گيلان از مهاجرت بيش از هفت هزار قوي فريادكش و گنگ به تالاب انزلي خبر داد.
» در اصلاح الگوی مصرف مدیریت زمان ومنابع وتغییر نگرش کمیت گرائی به کیفیت نگری اصل است.


• در همين زمينه:
» علی قنبری : دولت روحانی توانست رکود و تورم را تحت کنترل درآورد/فعالان دچار هیجان شدند
» گرانی هایی از جنس آغاز فاز سوم هدفمندی یارانه ها
» ارسلان فتحی‌پور:۲۵ میلیارد دلار درآمد پنهان مشکل کمرشکن اقتصاد ایران است
» سال آینده اقتصاد ایران به چه سمتی می رود؟/ اقتصاد مقاومتی راه خروج از رکود
» ریشه اصلی چالشهای صنایع نساجی و پوشاک
» منتقدان شیوه محاسبه بیکاری در دولت قبل، چرا اکنون آن را اصلاح نمی‌کنند؟
» قیمت نفت به کدام سو می رود؟
» گزارش جدید کارگران از وضعیت معیشت/اعلام محاسبات تازه هزینه خانوار
» چرا مجلس حاضر نیست ، هزینه سیاسی قطع یارانه ثروتمندان را بپذیرد؟
» معافیت گمرکی شرکت های دانش بنیان اجرایی می شود
» اسحاق جهانگیری : نمی‌گذاریم تولید داخلی با مشکل مواجه شود / رسانه‌ها به صنعت خودرو سازی جفا كرده!
» قدرت خرید مردم چقدر کاهش یافت؟/اختلافات آماری مدت‌هاست که بلای جان اقتصاد کشور شده است!

جست و جو


تبليغات


alsancak çiçek alsancak çiçekçi bornova çiçek bornova çiçek siparişi konak çiçek siparişi karşıyaka çiçek karşıyaka çiçekçi karşıyaka çiçek siparişi istanbul food tour istanbul culinary tour istanbul food